Google Customer Match

Google Customer Match ile size e-posta adreslerini vermiş olan kullanıcılarınıza artık Google Arama, Gmail veya YouTube’da özel reklam gösterebilirsiniz.

AdWords panelinde Ekim 2015 itibariyle yavaş yavaş hesap bazında aktif olmaya başlayan özelliği hesabınızda Paylaşılan Kitaplık > Hedef Kitleler yolunu izleyerek kontrol edebilirsiniz.

AdWords’e Müşteri E-posta Adreslerini Yükleme

Öncelikle hesapta Paylaşılan Kitaplık > Hedef Kitleler yolunu izleyerek Yeniden Pazarlama listelerine ulaşıyorsunuz. Burada eğer liste yükleme özelliği aktif olduysa şu şekilde bir menü göreceksiniz:

google customer match

Müşteri e-postaları’na tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir arayüze ulaşacaksınız. Bu alandan hazırladığınız listeyi eklemeniz mümkün.

Screen Shot 2015-10-01 at 14.37.51

Peki e-posta listesi nasıl olmalı?

Excel’de yeni bir dosya oluşturup, her satıra yeni bir email adresi gelecek şekilde csv formatında kaydetmeniz yeterli. Ama liste yükleme kısmı zorlayıcı bir bölüm. Google yüklenebilecek email sayısı için üst sınır vermese de listenizin boyutunun 17MB’tan büyük olmaması gerekiyor. Eğer elinizde büyük bir liste varsa adresleri bölerek veya Tüm Müşteriler yerine belli segmentlere ayırarak yüklemeniz gerekli.

Liste oluşturmak için aynı zamanda listeden çıkma bağlantısı da eklemeniz zorunlu.

Screen Shot 2015-10-01 at 14.49.44

Listeyi yükledikten sonra yukarıdakine benzer özet bir bildirim göreceksiniz. Bundan sonrası Google’ın elinde. Yüklediğiniz listedeki email adresleri ile Google kullanıcıları eşleştirilecek ve liste sayınız belirlenecek.

Yüklenilen listeler 7 Gün boyunca eşleştirilme amacıyla Google serverlarında tutulacak ve 7 günün sonunda silinecek. Listeye eklenilen kullanıcılar maksimum 180 gün boyunca listeye dahil olabilecek. Bu nedenle aynı kullanıcılar da olsa en fazla 180 gün içerisinde listeyi yeniden yüklemelisiniz.

Screen Shot 2015-10-01 at 14.53.50

Yeniden yüklemek veya aynı kitleye daha fazla email adresi eklemek için Listeyi seçip düzenleme kısmına girmeli ve Daha fazla e-posta adresi ekleyin kısmından liste yüklemelisiniz. Aynı şekilde kaldırmak istediğiniz email adreslerini de bu bölümden silebilirsiniz.

Google Customer Match ile oluşturduğunuz listeleri şimdilik sadece Google Arama, Gmail ve YouTube reklamlarında kullanabilirsiniz. Google Alışveriş kampanyaları şu an için desteklenmiyor.

Yardım için Google Customer Match yazısını yazısını okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir