YouTube Red Deneyimi

Büyük tartışmalar ile birlikte 28 Ekim 2015’te YouTube Red devreye girdi. Peki YouTube Red ile hayatımızda neler değişiyor ya da neler değişecek?

Screen Shot 2015-10-29 at 15.30.35

Üyelik

Üyelik için tüm ücretli Google servislerinde olduğu gibi 1 aylık deneme imkanınız var. Ardından aylık $9.99 gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Kredi kartınızı girip onayladıktan sonra deneme sürümü başlıyor.

Kullanım

Site genelinde kullanım açısından herhangi bir değişiklik olmuyor. Alışık olduğumuz YouTube logosunun yanına sadece Red yazısı ekleniyor. Aynı zamanda bir AdBlocker kullanarak rahatça engelleyebileceğiniz sağ alandaki ve video içindeki reklamların görünmediğini farkedeceksiniz.

Screen Shot 2015-10-29 at 15.39.53

Benim tek dikkatimi çeken nokta ise, Video içerisinde bulunan shopping benzeri reklamların hala görüntülenebiliyor olması. Reklamverenden ziyade, içerik yaratıcısının kullandığı linkler olduğu için kaldırılmadığını düşünüyorum. Tabi gelecek günlerde bununla ilgili bir aksiyon alınır mı bilemem.

Ancak 2 saatten uzun süren dizi veya film izliyorsanız preroll veya video arasında çıkan bannerlar ile film/dizi keyfinizi bölmemek oldukça keyif verici.

Mobil

youtube-red-mobile

Mobil’den YouTube uygulamasına girdiğinizde yeni aboneliğiniz karşılıyor. Mobil’e gelen en büyük değişiklik ise Videoları offline izleme özelliği. Daha önce YouTube Music Key ile sadece müzik dosyaları için gelen özellik, şimdi tüm videoları kapsıyor. Üstelik indirdiğiniz videoları, telefonu kilitleseniz dahi müzik gibi arka planda çalmasını sağlayabiliyorsunuz.

Google Play Music

Screen Shot 2015-10-29 at 16.54.02

Play Music ise Google’ın Spotify, Deezer gibi bir müzik servisi. Dünya üzerindeki milyonlarca müzik kataloguna ücretsiz erişim ve offline dinleme özelliği bu serviste mevcut. Daha önce sadece $9.99 ödeyerek Play Music servisine kayıt olan kullanıcılar ek ücret ödemeden YouTube Red’i kullanabilecek. Ya da diğer bir deyişle YouTube Red abonesi olduğunuzda otomatik olarak Play Music servisine de ücretsiz abone olabileceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir